Moja odżywka białkowa koncentrat czy izolat ?

27 kwietnia 2015 Komentarz (1) Diety, Wiadomości, Zdrowe żywienie

Dieta – klucz do sukcesu ?

Ostatnimi czasy w mediach promowane są wszelkiego rodzaju diety. Cóż to właściwie jest? Czy to jest jakiś złoty środek? A może dzięki restrykcyjnej diecie sukces jest gwarantowany? Pojawia się coraz więcej przepisów na sukces w postaci diet: dieta Kwaśniewskiego, dieta owocowa, dieta paleo, dieta taka i owaka. Każda z nich ma do zaoferowania złoty środek, przepis na sukces. Czy tak jest w rzeczywistości? Według mnie nic nie zastąpi zdrowego rozsądku. Najpierw należy sobie samemu odpowiedzieć – czego chcemy. Czy chcemy wyglądać szczupło i zdrowo, ale nie zmieniać dotychczasowego stylu życia, czy rozpoczynając dietę zakładamy ze będziemy stosować ją do momentu osiągnięcia zakładanego celu (odpowiedniej wagi, wymiarów itp.) a później wracamy do „starego” trybu.

Jeżeli chcemy, aby efekt był trwały należy zmienić podejście do tematu. Nie należy katować się żadną ‘cud dietą”. Można zrobić to dużo mniej boleśnie. Jeżeli chcemy, aby efekt przyszedł w miarę bezboleśnie i był trwały należy zmienić podejście. Musimy zmienić styl życia, bez rewolucji stopniowo. Możemy robić to w kilku etapach:

 1. Delikatnie zmieniamy dietę –
  1. staramy się jeść systematycznie, o tych samych porach
  2. Staramy się jeść mniej
  3. Dzielimy duże posiłki na kilka mniejszych
 2. Zmieniamy dietę krok drugi
  1. Wybieramy produkty jak najmniej przetworzone
  2. Gęste sosy zastępujemy lżejszymi
  3. Staramy się jeść więcej produktów sezonowych lokalnych ( nie musimy sięgać po ananasy skoro mamy doskonałe jabłka, gruszki, truskawki) – starajmy się wybierać produkty lokalne
 3. Zmieniamy dietę krok trzeci
  1. Pijemy więcej wody a mniej napojów gazowanych typu cola

W kolejnym etapie dorzucamy trochę aktywności fizycznej. Nie musi to być od razu zdobycie najwyższego szczytu w okolicy ani przebiegnięcie maratonu. Chodzi o jakąkolwiek aktywność fizyczną wykonywaną systematycznie. Aktywność powinna sprawiać nam przyjemność. Możemy wybrać taką dziedzinę, jaką daje nam okolica np. spacery, truchty, piesze wycieczki, narty biegowe lub cokolwiek innego.

Po kilku tygodniach powinniśmy się tak wciągnąć, że zaczniemy dostrzegać nowe smaki , zapachy, przyjemność z różnych codziennych rzeczy. Chodzi przecież o polepszenie  jakości życia a ciągłe katowanie dietą.  W ten sposób bezstresowo powinniśmy „dorobić się „ lepszej figury oraz sprawności fizycznej a przy okazji czerpać z życia garściami. Najważniejsze abyśmy sami się z tym dobrze czuli.

Jedna Odpowiedź na Dieta – klucz do sukcesu ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code

Przejdź do paska narzędzi