Kontuzje, to temat zapewne wszystkim bardzo dobrze znany, choć jest to również temat, który każdy sportowiec najchętniej omijałby szerokim łukiem. Jeśli zdecydowaliśmy się na uprawianie sportu, wręcz nieuchronne jest to, że w którymś momencie dopadnie nas. Przyczyn jest bardzo wiele. Na początek, należy pamiętać przede wszystkim o tym, że organizm potrzebuje odpowiednio dużo czasu, aby stopniowo przyzwyczajać się do wysiłku. Jeśli nie będziemy o tym pamiętać, możemy bardzo szybko spodziewać się negatywnej reakcji ciała. Niestety, ale zmieniając tryb życia z biernego na aktywny w dość agresywny sposób, musimy być przygotowani na to, że organizm zacznie się buntować. Możemy tego oczywiście uniknąć, jeśli tylko wsłuchamy się w sygnały, wysyłane przez organizm. Pierwsza zasada pozwalająca zapobiec nieprzyjemnym konsekwencjom, to zadbanie o czas niezbędny do zaadoptowania się, do nowych warunków. Nie rozpoczynajmy więc treningów, od zbyt ambitnych planów. Nie dajmy się, również ponieść euforii i zadbajmy o odpowiedni odpoczynek i regenerację pomiędzy kolejnymi ćwiczeniami.
Decydując się na pomoc trenera personalnego, mamy dużo większe szanse na uniknięcie obrażeń. Trener z pewnością przygotuje plan, który będzie dostosowany do naszych możliwości i, z pewnościa będzie sprawował piecze nad odpowiednim, stopniowym przechodzeniem do coraz bardziej zaawansowanych ćwiczeń. Bez zbędnego pośpiechu. Nieoceniona jest, także jego rola, jako osoby korygującej postawę podczas treningu. Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń jest bardzo ważne. Jeżeli trenujesz bez nadzoru, możesz bardzo łatwo dać się ponieść i po prostu przesadzić z niewłaściwie wyknywanymi ćwiczeniami.
Kolejną istotną kwestią jest to, aby każdy trening rozpoczynać rozgrzewką. Pozwoli to, na odpowiednie przygotowanie organizmu do treningu. Rozciąganie zawsze pozostawiajmy na koniec, kiedy oragnizm jest rozgrzany. Im lepiej jesteś rozciągnięty, tym mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzeń. Urozmaicenie treningów wpływa korzystnie na zrównoważony rozwój całego organizmu, więc jeśli zdecydujemy skupić się tylko na jednej partii ciała, również narażamy siebie na większe prawdopodobieństwo zbytniego obciążenia.
Tak więc, podsumowując temat, do najczęstszych powodów wystąpienia kontuzji należy: brak rozgrzewki, zbyt duże obciążenia, unikanie rozciągania, niewystarczający czas na regenerację pomiędzy treningami, ignorowanie sygnałów wysyłanych przez organizm, a także nieodpowiedni sposób wykonywania ćwiczeń lub nieodpowiedni sprzęt. Warto zadbać o to, aby ryzyko kontuzji ograniczyć do minium. Wizja konieczności wprowadzeni kilkutygodniowej przerwy w realizowanym planie treningowym, powinna pozytywnie wpłynąć na odpowiednie podejście do uprawianego sportu.