Dieta – klucz do sukcesu ?

Jutro nie dzisiaj

29 kwietnia 2015 2 komentarze Aktywność fizyczna, Aktywność sportowa, Body shaping, Fitness i kulturystyka, Pozostałe aktywności, Suplementy diety, Zdrowe żywienie

Moja odżywka białkowa koncentrat czy izolat ?

Wiele krąży opinii na temat odżywek białkowych. Często słyszy się,  iż odżywki znanych firm są dużo lepsze niż innych. Oczywiście często tak jest, ale nie zawsze. Na cenę odżywek białkowych wpływa wiele czynników, między innymi: koszt produkcji (w tym zakupu surowca, koszt samego procesu produkcji,  koszty pośrednie – badania, analizy itd.), koszt transportu w przypadku odżywek zagranicznych, koszt odprawy celnej, koszty sprzedaży (w tym marketingu). Cena nie zawsze odzwierciedla jakość. Można z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że odzywki amerykańskie będą droższe niż europejskie ale czy to oznacza ich lepszą jakość ? Niekoniecznie. Przejdźmy do sedna problemu. Często kupujący stoją przed dylematem zakupu izolatu lub koncentratu. Ten pierwszy zazwyczaj zawiera ponad 90% białka a drugi 80% lub trochę mniej. Cena pierwszego jest zazwyczaj o prawie 50% wyższa niż drugiego. Czy jest zatem aż taka różnica w jakości? Koncentrat w porównaniu do izolatu zawiera większe ilości tłuszczu oraz laktozy,  ale czy ma to aż tak ogromne znaczenie dla przeciętnego ćwiczącego? Według mnie nie, zwłaszcza w okresie budowy masy mięśniowej. Może mieć to znaczenie dla zawodowych kulturystów w okresie redukcji lub przed zawodami, ale w pozostałych przypadkach nie jest to tak ważne. Ktoś może powiedzieć, że odżywki na bazie izolatu można spożywać w mniejszej ilości – i będzie miał rację tylko, że to nie rekompensuje ceny. Prześledźmy to na przykładzie. Jeżeli użyjemy odżywki na bazie koncentratu o zawartości białka 80% to mnożąc średnie zużycie na 1 kg masy ciała (przyjmijmy 1,6 g białka na 1 kg masy ciała) przez wagę ciała (przyjmijmy 80 kg) otrzymamy 128 g białka co oznacza, że powinniśmy spożyć ok 160 g odżywki o zawartości 80% białka (160 g x 0,8 =128 g).  Dla odżywki na bazie izolatu o zawartości 95%  białka powinniśmy jej spożyć ok 135 g. Różnica wynosi ok 16%. Czy zatem różnica w cenie tych dwóch produktów również wynosi 16% ? Po prostu używając odżywek na bazie koncentratu wprowadza się do organizmu taką samą ilość białka przy niższej cenie.

Jedno jest pewne, człowiek nie ma zdolności magazynowania białek, tak jak dzieje się z tłuszczami, więc chcąc utrzymać organizm w stanie anabolicznym należy dostarczać białko regularnie. Odżywki białkowe są wygodnym i wartościowym źródłem białka a chcąc spożywać odżywkę codziennie – nie przepłacajmy.

2 Odpowiedzi na Moja odżywka białkowa koncentrat czy izolat ?

  1. zgadzam się doskonałe informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *
Enter Captcha Here :

Przejdź do paska narzędzi