Grzybowo

Biegacz na siłowni, cz.1

4 maja 2015 Brak komentarzy Testy, Testy sprzętu, Wiadomości

Zegarek sportowy Tactix oferowany przez firmę Garmin.

Testujemy zegarek sportowy Tactix  oferowany przez firmę Garmin.

 

W pudełku otrzymujemy:

– zegarek

– kabel USB

– ładowarkę

– instrukcję obsługi

Możemy do tego dokupić czujnik pracy serca, zewnętrzny miernik temperatury, czujnik kadencji (przydatny przy jeździe rowerem) oraz wiele innych gadżetów.

Waga urządzenia to ok 91 g (tyle wskazywała nam elektroniczna waga kuchenna J ).Zegarek jest wodoodporny.

Zegarek posiada wszystkie funkcje tradycyjnego zegarka takie jak godzina, strefa czasowa, budzik (alarm), czas wschodu i zachodu słońca, stoper, timer itd. Ale przede wszystkim to urządzenie sportowe zatem przybliżymy dodatkowe funkcje.

 

Biegi

Zegarek posiada szereg funkcji przydatnych w bieganiu takich jak: czas biegu, tempo, prędkość, pomiar tętna, wirtualny partner (przydatna funkcja do rywalizacji) jak również spalone kalorie (to dla dbających o linię) oraz wiele innych w tym zapisywanie śladu GPS. Każdy ekran może wyświetlać od jednego do trzech parametrów, które chcemy monitorować podczas aktywności fizyczne. Wszystkie ekrany są dowolnie programowalne tak więc możemy  np. na jednym ekranie oglądać czas biegu, przebyty dystans, tempo; na drugim tętno i średnią prędkość  – istnieje tutaj prawie pełna dowolność. Jest to bardzo przydatna funkcja w codziennym użytkowaniu tego sprzętu. Generalnie należy powiedzieć, że ma wszystkie niezbędne funkcje potrzebne do biegania. Po zsynchronizowaniu zegarka z oprogramowaniem Garmin connect można dokonać analizy całości treningu. Oczywiście są modele zegarków biegowych bardziej zaawansowane ale do amatorskiego biegania tactix w mojej opinii jest jak najbardziej odpowiedni.

Jazda rowerem

Tego niestety nie testowaliśmy ale zrobimy to wkrótce.

Wycieczki górskie

Tactix umożliwia tworzenie tras, zapisywanie do 1 000 punktów i rejestrowanie elektronicznych ścieżek GPS (wykresów śladów) tworzonych na podstawie podróży. Można iść do współrzędnych, wzdłuż śladu lub trasy, w kierunku punktu lub wzdłuż dowolnego innego namiaru. Funkcja TracBack umożliwia podróż do punktu startowego zarejestrowanego wcześniej śladu, dzięki czemu można łatwo odnaleźć drogę do miejsca startu. Zegarek posiada funkcje barometru, wysokościomierza i kompasu. Korzystając z aplikacji BaseCamp i BaseCamp Mobile można udostępniać i przeglądać swoje podróże w internecie. Zegarek Garmin Tactix jest wyposażony w funkcję ANT+ i technologię Bluetooth umożliwiające bezprzewodowe udostępnianie śladów, tras i punktów smartfonom i innym zgodnym urządzeniom firmy Garmin.

 

Pozostałe funkcje
Obudowa odporna na wstrząsy i szkiełko mineralne odporne na zarysowania. Posiada funkcje mogące przydać się miłośnikom survivalu  oraz adeptom skoków spadochronowych. Wyposażony jest w funkcję jumpmaster, która działa w trzech trybach: HAHO (high altitude high opening), HALO (High Altitude Low Opiening) iraz Static line. Zielone podświetlenie nie zdradzi pozycji ani nie będzie razić w oczy – pozwoli także uniknąć nagłego rozbłysku w noktowizorze.

 

Dal miłośników filmowania zegarek też posiada funkcję sterowania kamerą Virb. Jeżeli przymocujemy kamerę na kasku np. podczas zjazdów narciarskich to za pomocą przycisków w zegarku możemy kamerę uruchamiać lub zatrzymywać.

 

Czy zegarek nadaje się do szeroko rozumianej rekreacji fizycznej

Generalnie zegarek posiada wszystkie funkcje niezbędne przy uprawianiu sportu jak i przy wycieczkach w teren. Zaletą jest długi czas działania baterii (z funkcją GPS do 50 godzin) – co jest przydatne przy dłuższych wycieczkach lub ultramaratonach.  Zegarek posiada też wady. Przy zmianie lokalizacji np. jeżeli wjedziemy na wakacje do Hiszpanii i tam włączymy gps to złapanie sygnału zajmuje trochę czasu przy pierwszym uruchomieniu. Może to potrwać nawet 2 – 3 minuty. Zatem czy warto kupić? To zależy na czym nam najbardziej zależy. Jeżeli szukamy zegarka najbardziej uniwersalnego to będzie to niezły wybór, jeżeli szukamy zegarka tylko biegania to za dużo mniejsze pieniądze możemy kupić zegarek zawierający więcej funkcji.  Według mojej opinii jest to zegarek ciekawy. Obecnie w sprzedaży jest model Fenix 2 który według mnie jest bardzie uniwersalny (więcej funkcji biegowych, funkcje pomocne w pływaniu). Opinię piszę po roku użytkowania zegarka w różnych warunkach atmosferycznych, w różnych strefach czasowych – do tej pory spisuje się dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *
Enter Captcha Here :

Przejdź do paska narzędzi